تبلیغات
مطالب مفید - راه‌اندازی شبكه VPN با نرم‌افزار Hamachi (قسمت پایانی)
مطالب مفید
مطالب کاربردی و مورد نیاز کاربران

پیغام مدیر : به شما كاربرگرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید.مطالب سعی شده کاربردی و مورد نیاز کاربران باشد. نظر فراموش نشه.بهترین موضوع وبلاگ

وصیت شهدا
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :

شبكه‌های خصوصی مجازی (Virtual Private Network) برخلاف نام پر طمطراق و انتزاعی خود مفهوم و كاركرد ساده‌ای دارند و به راحتی قابل راه‌اندازی و پیاده‌سازی هستند و می‌توانند چندین كامپیوتر را به اینترنت یا به یكدیگر متصل كرده و منابعی را در شبكه به اشتراك بگذارند. VPN‌ها در حقیقت شبکه‌هایی مجازی روی همان شبكه‌های محلی (LAN) یا چندین كامپیوتر متصل به اینترنت هستند با این تفاوت كه هیچ ساختار فیزیكی مجزایی ندارند و ترافیك این شبكه مجازی روی كانكشن‌ها و اتصالات موجود همان شبکه فیزیکی دریافت و ارسال می‌شود. دلیل خصوصی بودن آن‌ها نیز استفاده از مكانیزم‌های رمزنگاری برای عدم دسترسی به اطلاعات توسط كامپیوترهای نامعتبر و غریبه است.

ارتباطات تحت VPN
كامپیوترهایی كه از طریق شبكه VPN نرم‌افزار Hamachi به یكدیگر متصل می‌شوند، می‌توانند با یكدیگر پیغام رد‌ و ‌بدل كنند یا از منابع به اشتراك گذارده شده همدیگر استفاده كنند. برای این منظور كافی است روی نام كامپیوتر مقصد راست كلیك كرده و از منوی ظاهر شده گزینه مورد نظر را انتخاب كنند(شکل 6).

شکل 6- کامپیوترهای متصل به شبکه می‌توانند از قابلیت‌هایی مانند اشتراک فایل و گفت‌گوی آنلاین استفاده‌کنند.

گزینه Ping یك بسته TCP برای كامپیوتر راه دور ارسال می‌كند و منتظر پاسخ می‌ماند. در حقیقت از این گزینه برای اطلاع از حضور كامپیوتر مقصد در شبكه VPN استفاده می‌شود. دستور Chat امكان گفت‌وگوی دو كامپیوتر را فراهم می‌كند. گزینه بسیار كاربردی و مفید Browse با گشودن یك پنجره اكسپلورر امكان دسترسی به منابع و اطلاعات به اشتراک گذاشته شده روی كامپیوتر راه دور را فراهم می‌كند. تمام ترافیك روی شبكه Hamachi با استفاده از الگوریتم AES با كلید 256 بیتی رمزنگاری می‌شود. بنابراین می‌توانید از امنیت اطلاعات تبادل شده مطمئن باشید. اما باید این نكته را نیز در نظر داشته باشید كه برای اتصال به شبكه VPN دانستن نام شبكه و رمز عبور كافی است. بنابراین، سعی كنید این اطلاعات را در اختیار هركسی قرار ندهید یا روی هر سیستمی از آن‌ها استفاده نكنید. همچنین برای دسترسی به منابع روی یك كامپیوتر اپل با سیستم‌عامل مك باید مطمئن باشید كه قابلیت SMB فعال باشد.

شبكه‌های VPN پیشرفته‌تر
در این مقاله راه‌اندازی یك شبكه VPN ساده مبتنی بر اینترنت را با نرم‌افزار Hamachi مرور كردیم. در این روش شبكه مورد نظر ما به راحتی تنظیم و مدیریت می‌شود. اما اگر نیاز به شبكه‌های VPN پیچیده‌تری مانند Hub-and-Spoke داشته باشید، باید تنظیمات بیشتری را انجام دهید و از رابط تحت وب LogMeIn استفاده كنید كه به شما اجازه ساخت یك شبكه جدید، افزودن كلاینت‌ها، حذف كلاینت‌ها، اشتراك‌گذاری منابع، دسترسی به كامپیوترهای راه دور، دادن مجوزهای مختلف و پیكربندی شبكه را می‌دهد(شکل 7).

شکل 7- امکان پیکربندی شبکه ایجاد شده ‌با مراجعه به سایت LogMeIn وجود خواهد داشت.

به همین ترتیب برای استفاده از شبكه‌های VPN گیت‌وی، نیاز به استفاده از رابط تحت وب مدیریت برای تنظیمات یك كامپیوتر به عنوان گیت‌وی دارید. همچنین، باید محدودیت‌های استفاده از این سرویس را نیز در نظر داشته باشید. برای نمونه یك سیستم مك را نمی‌توانید به عنوان یك گیت‌وی معرفی كنید یا به عنوان كلاینت مجوز بدهید. برای كسب اطلاعات بیشتر درباره راه‌اندازی شبكه‌های VPN گیت‌وی و Hub-and-Spoke می‌توانید به اسناد موجود در سایت شركت LogMeIn مراجعه كنید. سرویس‌های رایگان دیگری نیز روی اینترنت هستند كه امكان راه‌اندازی یك شبكه VPN تحت اینترنت را فراهم می‌كنند. برای شركت‌های متوسط و بزرگ دارای چندین ده كلاینت یا شعبه نیز سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مختلفی توسط شركت‌های معروف ارائه می‌شود كه امكان ساخت یك شبكه VPN متناسب با نیازمندی‌های آن‌ها را فراهم خواهد کرد.برچسب ها : ارتباطات تحت VPN , 
نوشته شده توسط : ایمان طبقه بندی شده در :شبکه , 


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به مطالب مفید آن می باشد.