تبلیغات
مطالب مفید - کمی از دیسک های BluRay بیشتر بدانید!
مطالب مفید
مطالب کاربردی و مورد نیاز کاربران

پیغام مدیر : به شما كاربرگرامی سلام عرض می كنم . امیدوارم در این وبلاگ دقایقی خوبی را سپری كنید.مطالب سعی شده کاربردی و مورد نیاز کاربران باشد. نظر فراموش نشه.بهترین موضوع وبلاگ

وصیت شهدا
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :

دیسک بلو-ری  نام یک نوع دیسک نوری است. در حال حاضر بلو-ری بیشتر برای ذخیره ویدیو با وضوح بسیار بالا به‌کار برده می‌شود. دیسک‌های بلو-ری از نظر ظاهری شبیه دیسک‌های دی‌وی‌دی و سی‌دی هستند و گنجایششان ۲۵ گیگابایت (یک‌لایه) یا ۵۰ گیگابایت (دولایه) است.

کمی از دیسک های BluRay بیشتر بدانید!دی وی دی و سی دی با اشعه قرمز کار می کنند اما بلو ری همانطور که از نامش پیداست با اشعه آبی کار می‌کند دیسکهای که از تکنولوژی اصلی هستند عبارتند از:تی دی کی,ای میشن,تی گیت,دلکین دیوایس و سونی

نام بلو-ری از تکنولوژی لیزر آبی (از نوع بنفش) مشتق شده است که برای خواندن و نوشتن این نوع دیسک ها استفاده می شود. به دلیل طول موج کوتاه (۴۰۵ نانومتر)، ظرفیت ذخیره اطلاعات بلو-ری بیشتر از DVD لیزر با نور قرمز و طول موج ۶۵۰ نانومتر ) است. یک دیسک بلو-ری دو لایه، می تواند ۵۰ گیگابایت ذخیره کند که شش بار بیشتر از ظرفیت یک دی وی دو لایه است.
در آوریل سال ۲۰۰۸ بیشتر از ۳۵۰ عنوان دیسک بلو-ری در آمریکا و بیش از ۲۵۰ عنوان نیز در ژاپن منتشر شد. در طی رقابت دیسک های نوری با کیفیت بالا، بلو-ری در حال رقابت با اچ دی دی وی دی

بود و در فوریه سال ۲۰۰۸ ، زمانیکه شرکت توشیبا – تولید کننده اصلیHD DVD  اعلام کرد که این دیسک بعد از این توسعه نخواهد یافت، بلو-ری برنده و پیشتاز دیسک های با کیفیت بالا شد.

در ابتدا به دلیل اینکه لایه ذخیره اطلاعات در این دیسک، در مقایسه با دی وی دی، به لایه رویی نزدیک تر بود، در برابر خش آسیب پذیر تر مینمود و با لایه ی کارتریج محافظت می شد. اما با پیشرفت دانش پلیمر، وجود این لایه ضرورتی نداشت.

یک پلیر برای پخش بلو-ری نیاز به پشتیبانی از کدک هایی مانند

دارد.   MPEG-2, H.264/AVC, SMPTE VC-۱

برای پخش صوت، پلیر باید از تکنولوژی

پشتیبانی کند. Dolby Digital AC-3, DTS, linear PCM

نرم افزار جاوا نیز در توسعه بلو-ری نقش دارد نسخه بلو-ری جاوا به نام BD-J ، در افزودن منوها و امکانات بیشتر دربخشهایی مانند زیرنویسها، در این تولید مشارکت داشته است.


کدگذاری ناحیه ای

بعضی از این دیسکها ممکن است رمزگذاری شوند. همانند اصول رمزگذاری ناحیه ای برای دی وی دی، بسته به منطقه ای که بلو-ری در آن پخش می شود، رمزگذاری شده و فقط در ناحیه مشخص شده قابل اجرا هستند. هدف این اقدام، رعایت حقوق شرکت های فیلم سازی برای قیمت گذاری و نوع محتواست. بعضی از دیسکها نیز بدون کد تولید می شوند و در همه جا قابل اجرا خواهند بود.
در سال ۲۰۰۸ دو سوم بلو-ری های تولید شده بدون محدودیت منطقه ای بودند.
بلو-ری های اولیه، قابلیت پخش دی وی دی را داشتند اما سی دی بر روی آنها اجرا نمی شد. بعدها تمام گرداننده های دیسک بلو-ری قابلیت پخش دی وی دی و یا سی دی را پیدا کردند.
با اینکه ویژگی های بلو-ری مشخص و نهایی شده اند، اما مهندسین همچنان در حال توسعه آن هستند. بلو-ری بت چهار لایه و ۱۰۰ گیگابایت فضا، شش لایه و ۲۰۰ گیگا بایت فضا، دیسک هایی هستند که کار بر روی آنها شروع شده و در حال تحقیقات و پیشرفت است. توسعه لایه ها حتی تا ۱۰ لایه اما با ۲۵۰ گیگ نیز مطرح شده، اما مشکل تولید آن، پایین بودن تکنولوژی دیسک خوان های امروزی عنوان شده.

 

کمی از دیسک های BluRay بیشتر بدانید!

کد منطقه
A شامل شمالی، مرکزی و آمریکای جنوبی و کشورهای جنوب شرق آسیا به همراه تایوان، ژاپن، هنگ کنگ، ماکائو و کره.
B شامل اکثر کشورهای اروپایی، آفریقایی و کشورهای جنوب غربی آسیا به علاوه استرالیا و نیوزیلند.
C شامل مناطق مرکزی و جنوبی باقی مانده از کشورهای آسیایی، و همچنین چین و روسیه است.

تفاوت های بلو-ری

همان گونه که می دانید برای ضبط اطلاعات بروی CDها و DVDها از لیزر قرمز استفاده می شود، لیزرهای قرمز در کوتاه ترین طول موج که در DVDها از آن استفاده می شود با طول موجی برابر با ۶۳۵ تا ۶۵۰ نانومتر اطلاعاتی برابر با ۷/۴ گیگابایت در DVDهای یک لایه و ۵/۸ گیگابایت در DVDهای دو لایه ایجاد می کند، همان گونه که از نام دیسک های BLU-RAY  پیداست از لیزر آبی در تولید آن استفاده شده است.

لیزر آبی طول موجی برابر با ۴۰۵ نانومتر دارد کوتاه تر شدن طول موج لیزر باعث ایجاد شیارهای بسیار کوچک تر از نسبت به لیزر قرمز بر سطح دیسک می گردد و میزان ذخیره اطلاعات را به ۲۵ گیگابایت در دیسک های یک لایه و ۵۰ گیگابایت در دیسک های دو لایه افزایش می دهد .

حفرات ایجاد شده توسط لیزر آبی بر سطح دیسک ۱۵/۰ میکرون بوده و دو برابر کوچک تر از فرورفتگی های موجود بروی DVD می باشد.

از طرفی اندازه شیارها از ۷۴/۰ در DVD به ۳۲/۰ میکرون کاهش یافته است.

قطر هر لایه از ۶/۰ میکرون در DVD به ۱/۰ میکرون کاهش یافته است.

سرعت انتقال اطلاعات در دیسک های BLU-RAY   ۳۶ مگابایت در ثانیه می باشد.

 

در تصاویر تفاوت شیارهای ایجاد شده توسط لیزر آبی بروی دیسک های بلو-ری در مقایسه با لیزر قرمز مشخص شده است.

کمی از دیسک های BluRay بیشتر بدانید!

 

کمی از دیسک های BluRay بیشتر بدانید!

مینی بلو-ری 

مینی بلو-ری با ابعاد ۸ سانتیمتری قابلیت ذخیره ۷.۵ گیگابایت فضا بر روی خود را داراست و مشابه مینی دی وی دی است.

در حالت عادی یک دیسک بلو-ری تنها یک بار قابلیت نوشته شدن را دارد. اما با تولید BD-RE پاک کردن و دوباره نوشتن بر روی دیسک نیز امکان پذیر شد.

مشخصات فیزیکی

نوع اندازه حجم قابل ذخیره سازی در یک لایه حجم قابل ذخیره سازی در دو لایه
حجم دیسک‌های با اندازه استاندارد ۱۲ cm 25 GB / 23866 MiB / 25025314816 B 50 GB / 47732 MiB / 50050629632 B
حجم دیسک‌های با اندازه کوچک ۸ cm 7.8 GB / 7430 MiB / 7791181824 B 15.6 GB / 14860 MiB / 15582363648 B

اما این فضای وسیع ذخیره سازی به چه کار می اید؟

همانطور که می دانید رابطه ای مستقیم بین کیفیت تصاویر ویدئویی و حجم انها برقرار است. پس برای داشتن فیلم هایی با کیفیت تر نیاز به فضایی بیشتر خواهیم داشت که با تشکر از تکنولوژی بلوری این فضا مهیا گردیده است. فیلم های سینمایی غالبا به وسیله دوربین های ۳۵ میلی متری فیلم برداری می شوند. اما فرمت ۳۵ میلی متری به گونه ای نیست تا بتوان فیلم ها را در قالب ان توزیع کرد. تنها راه ممکن تبدیل نگاتیو های اصلی به فرمتی رایج تر و ارزان تر است. در جریان این تبدیل بخشی از جزئیات تصاویر از بین خواهند رفت چرا که تبدیل فرمت فیلم با فشرده سازی آن همراه است. با افزایش فضای ذخیره سازی اطلاعات نیاز به فشرده سازی کاهش می یابد و این به معنای افزایش کیفیت و جزئیات تصاویر است. ظهور دیسک های بلوری این امکان را فراهم کرده است تا فیلم های سینمایی در قالب فرمت وضوح بالاارائه گردند.

سایزهای استاندارد BD-Rip ها عبارتند از:

۷۲۰p : 1280×۷۲۰
۱۰۸۰p: 1920×۱۰۸۰

در حالیکه ابعاد استاندارد DVD عبارتند از:

۴۸۰p: 720×۴۸۰
۵۷۶۵۷۶p: 720×

همچنین میتوانید فایل پاورپوینت این مطلب رو که خودم برای یکی از درسهام درست کردم از زیر دانلود کنید

دانلود فایل پاورپوینت این مطلب


نوشته شده توسط : ایمان طبقه بندی شده در :کامپیوتر , آموزش , سخت افزار , 


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به مطالب مفید آن می باشد.